Кърмене
Насладете се на всеки един момент, свързан с храненeто и отглеждането на вашето бебе.
Да разполагате с основната информация за кърмата и кърмене на бебето ще ви помогне да се насладите на всеки един момент, свързан с храненeто и отглеждането на вашето бебе.
Промени в кърмата
Кърмата преминава през три различни етапа, всеки от който отговаря на специфичните нужди на вашето бебе.
Коластрата, като първо мляко, носи повече ползи, отколкото повечето хора осъзнават. Първите няколко капки коластра осигуряват силен старт в изграждането на имунната защита. Всяко хранене в следващите 3 до 5 дни, ще бъде богато на протеини, витамини, пробиотици и есенциални мастни киселини, изключително необходими за новороденото. Коластрата е жълтеникава или кремава на цвят и по-плътна, в сравнение със зрялото мляко (същинската кърма).
Коластрата се превръща в преходно мляко за около 2 седмици. Съдържа повече калории, мазнини и витамини, които да отговорят на променящите се нужди на бебето.
Зрялото мляко е с по-високо водно съдържание, с цел поддържането на добра хидратация и с точно съотношение между протеин, мазнини и въглехидрати, необходими за оптималния растеж и развитие на бебето. Количеството на кърмата, което се образува във всяка гърда, е различно. Съдържанието на хранителните вещества се променя спрямо нуждите на бебето.
Значение на протеините
Протеините са изключително важни за организма на бебето. Те за изградени от аминокиселини и са в основата на развитие и растеж на целия организъм - структурните елементи в тялото на бебето. Също така, те са от първостепенна необходимост за имунната система, изграждането на мускулите, мозъка и функционирането на редица други органи и системи. Здравните специалисти отбелязват ролята на протеините като един от най-важните фактори за оптималното развитие и растеж на бебето както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. За щастие, кърмата е пригодена да осигурява точното им количество за вашето бебе.
Съвети за позициониране на бебето при кърмене:
Заемането на правилна и удобна позиция, може да превърне кърменето в приятно занимание както за вас, така и за вашето бебе.
- Дали сте левичар или десничар, може да окаже влияние върху избора ви на позиция как да държите бебето, докато го кърмите. Използвайте различни позиции за кърмене, в зависимост от това коя ви е водещата ръка. Да държите бебето с една ръка може да се окаже твърде изморително, така че бъдете подготвени и с втора позиция, в случай че почувствате необходимост да я смените.
- Настанете се удобно в избраната позиция, преди да вземете бебето. Това ще му позволи да започне да се храни без да има какво да го разсейва и без да се налага да променяте позицията си.
- Главата на бебето не бива да бъде поставена твърде назад или надолу, тъй като това ще затрудни преглъщането.
- Подгответе бебето за хранене, когато забележите първите признаци на глад. Ако е готово да се храни, ще бъде будно, спокойно и ще облизва устни. Не го чакайте да се изнерви и разплаче.
Оригване след кърмене
Независимо, че в гърдите ви няма въздух, в процеса на хранене и в случай на плач, бебето може да погълне известно количество въздух.
- Оставете бебето да се храни, докато само не пусне гърдата ви. След това може да проверите дали е готово да се оригне.
- Важно е бебето да се оригва след всяко хранене, но не се безпокойте, ако не го направи. Обичайно кърмените бебета поглъщат по-малко въздух и не проблем ако не се оригват толкова често.
Да преброим мръсните пелени
Кърмата има естествените свойства да спомага за редовните изхождания. Първоначалните изпражнения на новороденото след раждането са резултат от това, което е погълнало по време на бременността.
- През първите 48 часа след раждането, бебето ще отделя катранено-черни изпражнения. В рамките на нормалното е през първите 24 часа след раждането да се изходи веднъж, като броя на изхожданията обикновено нараства в следващите дни.
- От третия ден нататък, може да ви се наложи да сменяте мръсните пелени три или повече пъти дневно.
- Три или повече жълтеникави изпражнения дневно са знак, че бебето ви приема достатъчно кърма и е добре нахранено.
Кърмене тип „кожа-до-кожа“
Кърменето тип кожа-до-кожа е добре познато и като поза „кенгуру“. Тя е полезна за връзката майка - бебе. Ползите за бебето са много, като например:
- подпомага стабилизирането на сърдечната дейност и поддържа телесната температура;
- подобрява дихателните способности;
- подпомага пълноценния сън, така че бебето е по-добре отпочинало и готово за хранене;
- намалява стреса и има успокояващ ефект както върху майката, така и върху бебето;
- увеличава количеството на кърмата.
Признаци на накърмено бебе
Невъзможността да премерите количеството кърма, което приема бебето по време на кърмене, понякога може да ви притесни. Ето някои лесни начини да се уверите, че сте отговорили на хранителните му нужди.
- храненето е удоволствие и за двама ви;
- бебето се храни с нетърпение, но е спокойно;
- след хранене, ръцете му са отпуснати;
- сменяте три или повече мръсни пелени на ден през първите четири до шест седмици след раждането;
- гърдите ви се изпразват и стават по-меки след кърмене;
- бебето наддава с 0,03 до 0,04 kg на ден през първите три месеца.
Поддържайте енергийния си запас
Кърменето изисква много от вашата енергия. За да поддържате количеството на кърмата си, се нуждаете от прием на допълнителни 500 калории дневно. Постарайте се да набавяте тези калории от питателни храни. Ето пример за бързо, полезно похапване:
- пълнозърнести крекери със сирене и тънък резен домат или пресен плод;
- кисело мляко или плодово смути;
- твърдо сварено яйце или половин сандвич с риба тон;
- микс от бадеми и орехи или сушени плодове или боровинки.
Свързани статии